× Tip 1 - Vosvos

Kriko ve Stepne Takımı

3 yıl 11 ay önce #2640 Yazan: Kayacan
Kriko ve Stepne Takımı, Kayacan tarafından oluşturuldu
Merhabalar vosdotlar,
Uzun süredir hayalim olan vosvosumu sonunda kavuşuyorum.☺️
Ve sizin değerli bilgilerinize ihtiyacım var.☺️
Vosvosumu kavuşmamla birlikte bir uzun yol yapmayı planlıyorum.
Fakat,bu uzun yolda yedek parça olarak yanıma neleri almalıyım?
Stepne ve kriko olarak önerileriniz nelerdir?
Ek olarak,araç üstü çadır düşünüyorum.
Araştırdığım kadarıyla,tavana değil de aracın çitalarına veya port bagajına monte ediliyormuş.
Ve araca herhangi bir zararda vermiyormuş.
Bu konuda da bilgi verebilir misiniz?
Bunun dışında aklıma gelmeyen,fakat sizin aklınıza gelebilecek önerileri dinlemeye hazırım.
Şimdiden teşekkürler.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

11 ay 2 hafta önce #2681 Yazan: VosVos
VosVos tarafından Kriko ve Stepne Takımı konusunda yanıtlandı
Merhaba,
Geç yanıt için kusura bakmayın gözümüzden kaçmış ancak belki daha sonra ihtiyacı olan arkadaşlara yardımcı olur bu yazdıklarım.
Vosvosunuzda yedek parça olarak;
Platin
Tevzi makarası
Meksefe
Bobin
Distribütör kapağı
Gaz teli(Değişmesi biraz uğraştırabilir)
Alternatör kayışı(21 anahtar gerekmekte)
Yedek benzin pompası,fiber(13 anahtar gerekmekte)
1litre yağ
Bunlar dışında Düz,yıldız tornavida,kargaburun,pense, 2metre kablo, 2 metre benzin hortumu.
Bunlar bagajınızda her zaman bulunmalı. Değişmesi kolay ve sizi yolda bırakmaktan kurtarır. Diğer yolda bırakan parçalar maalesef değişimi kolay olmadığı için bir çekiciye ihtiyaç duyarsınız. Lütfen değişimleri için ustanıza yola çıkmadan göstermesini isteyiniz, eğer bilmiyorsanız bekleyin bir vosdost yanınızdan geçer :)
Stepne bagajınızda olmalı, ben stepne yerine 2 adet lastik tamir kiti taşıyorum lastik yarılmadıktan sonra patlakları tamir edebiliyorum.
Kriko için orjinal krikosu eğer vosvos altı çürük ise(Çoğunda olur) sıkıntı yaratabilir, onun yerine farklı krikolar tercih edilebilir.
Araç üstü çadır tercih meselesi tamamen kişisel ancak hem üstünde port bagaj yerini işgal ediyor, hemde çok büyük değil. Onun yerine içinde ayakta durabileceğim kurmalı çadırları tercih ediyorum.

Uzun yolculuk yaparken, özellikle yokuş çıkarken lütfen aracı fazla zorlamayın, dip gaz ile yokuş çıkmak vosvoslar için kapakların ısınmasına sebep olur. Yokuş çıkışı bittikten sonra inişlerde çok gaza basmadan çıktığınız vites ile inmenizde fayda var. Uzun yol için 100km ve altı sürat ideal olarak gözükmekte. Eğer sıcak havalara yağ lambanız rölantide göz kırpıyor ise hararet yapmak üzere olduğunu anlayabilir, zorlanmayacak bir yol ise fazla yüklenmeden devam edebilir yada uygun bir yere çekip motor kaputunu açarak 1-2 dakika sonra stop edip bir yarım saat bekleyerek bir nebze hararetin düşmesini sağlayabilirsiniz.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Geliştiren: Kunena forum